teisipäev, 5. detsember 2017

Kirurgia

Õppepäev toimus 5. detsembril Tartu Ülikooli Kliinikumis. Õppejõud oli prof Toomas Ellervee ning ta  juhatas kiiresti teema sisse ja siis hakkasime praktilist osa tegema ehk pikka juttu polnud.

Foto: Minna-Maria Lass
Õppejõul oli klassitahvlile kirjutatud erinevad õmblemistehnikad. Saime harjutada haava õmblemist patjade peal, mida kasutavad ka tundengid, kasutades erinevaid tehnikaid. Prof Ellervee näitas meile, kuidas me peaksime käes hoidma pintsete ja spetsiaalseid kääre (otsast on nad tömbi osaga). Ta lisas seda, et väga palju oleneb sellest, kuidas sa oma tööriistu käes hoiad. Kui sul on vale tehnika, siis on see füüsiliselt koormav.



Kui saime „haavad“ õmmeldud, läksime kirurgiaosakonda. Pidime vahetama riided ja selga panema spetsiaalsed riided, mis olid püksid, särk, mask ja müts. Õppejõud jagas meid erinevate operatsioonisaalide vahel ära.

Mina sattusin sellisesse ruumi, kus pandi patsiendile põlveproteesi. Sellised operatsioonid on kõige kärarikkamad võrreldes teiste operatsioonidega. Töötajad olid hästi sõbralikud ja rääkisid kõigest, mida sa küsisid. Sain teada, et puusaliigese vahetamine on ajaliselt lühem kui põlveproteesi panek. Puusaliigese operatsioon kestab keskmiselt 1,5 tundi ja põlve oma umbes 2 tundi. Ülajäsemete liigeste vahetamist tuleb vähem ette kui alakeha omasid. Nägin liimi, millega protees kinnitatakse ja seda saab kasutada ainult 10 minutit, siis see hakkab tahknema. Täna oli juba toiminud 3 operatsiooni ja teises saalis 4 operatsiooni, see teeb aastas ikka päris palju operatsioone. Need arvud käisid ainult proteeside paneku kohta.
Sain veel vaadata operatsiooni, kus patsiendil eemaldati pimesoolt. 
See õppepäev meeldis mulle kõige rohkem, sest ma sain näha operatsioone, mis mulle väga meeldisid. Need andsid mulle kõvasti motivatsiooni juurde, et pingutada veel rohkem ning õppepäev laiendas kindlasti silmaringi.


Foto: Minna-Maria Lass