Loeng toimus 22. mail psühhiaatriakliinikus. Õppepäeva esimese pooles rääkisid Mirjam Pirn ja Helen Voogla meile vaimsest tervisest. Põhilised teemad olid ärevushäired, depressioon, söömishäired (nt anoreksia), suitsiid ning me rääkisime, kuidas selliseid haiguseid ennetada ning märgata. Õppepäeva teises loengus rääkis psühhiaater Innar Tõru meile psüühikahäiretest ning me vaatasime filmi "Hullumeelsus", kus me analüüsisme erinevaid inimesi, kes näitlesid filmis.
Depressioon on Eestis väga tõsine haigus, mida põeb ligikaudu 75000 inimest ehk 5,6% elanikkonnast. Enesetappude arv on Eestis suurem kui liiklusõnnetustes hukkunuid. Sain teada uue nipi, kuidas ennast rahustada ärevas olukorras. Enda ümbruses pead leidma: 5 asja, mida näed, 4 asja, mida saad puudutada, 3 asja, mida kuuled, 2 asja, mida haistad, 1 asi, mida saad maitsta. Kui inimene on haige (nt ärevushäired) ning sa tahad teda aidata, siis sa pead pakkuma tuge ja teda kuulama, olema kannatlik, pead julgustama professionaalset abi otsima ning ära sunni inimest ärevust tekitavasse olukorda. Söömishäirete juures käsitlesime põhiliselt kahte haigust: buliimia ja anoreksia. Sain teada internetilehekülje, kus saab abi vaimsete haiguste korral (Peaasi.ee). Samuti näidati meile Maslowi püramiidi ning see seletati meile lahti. Loengu lõpus rääkis üks õppejõududest meile enda kogemusest, kui ta oli depressioonis ning kuidas ta võitles sellega. Peale mitut aastat, kui ta oli haige, sai ta terveks tänu erinevatele ravivõtetele.
Õppepäeva teises loengus vaatasime me Innar Tõruga filmi "Hullumeelsus". Filmi tegevus toimus psühhiaatrikliinikus, kus olid erinevad haiged. Patsiente küsitleti, sest nende seas oli Inglise spioon, teda taheti kinni võtta. Vaatasime kolme lõiku, kus küsitleti kolme erinevat haiget ning peale ühe stseeni vaatamist tekkis meil arutelu Tõruga, et mis oli patsiendil viga. Peale filmi vaatamist rääkisime psüühikahäiretest. Sain teada kaks uut mõistet: psüühiliste haiguste fenomenoloogia, mis on käsitlus psüühiliste haiguste avaldumiskujudest, psühhiaatriline nosoloogia, mis on psüühiliste haiguste uurimine ajalises dünaamikas.
Mulle meeldis see õppepäev, sest see laiendas minu silmaringi ning ma sain teada paar huvitavat fakti vaimsetest haigustest. Eriti meeldis see osa, kus me pidime analüüsima erinevaid patsiente (filmis) ning sellele järgnenud arutelu oli huvitav. Samuti omandasin teadmisi, kuidas käituda patsientidega, kellel on vaimsed haigused.