Foto: Minna-Maria Lass |
Doktor Reim rääkis meile, kuidas on arenenud radioloogia. 1895. aastal avastati röntgenikiired, mis on kudesi kahjustava toimega (silmalääts on üks tundlikumaid selle suhtes), aga uuringutest on rohkem kasu kui kahju. Radioloogias kasutatakse ultraheli, rõntgenit, magnetresonantstomograafiat, kompuutertomograafiat. Käisime erinevates ruumides, kus me nägime, millised need aparaadid päriselus välja näevad ning samuti saime näha mõnda protseduuri, mida tehti samal ajal, kui me vaatasime neid aparaate. Saime selga proovida erinevaid veste ning "kaelakaitset", mis kaitsevad rõntgenit tehes röntgenikiirte eest. Need kaalusid päris palju ning kui sa peaksid läbi viima protseduuri, kus sul peab olema selline kaitsevarustus seljas, siis see nõuab väga head füüsilist vormi.
Foto: Minna-Maria Lass |
Õppejõud Reim tegi kahe vabatahtliku peal läbi ka ultraheli protseduurid. Ühel ta vaatas kõhu piirkonda ning teisel kaela piirkonda. Samal ajal rääkis, millele tuleks tähelepanu pöörata ning mis asjad on tähtsamad, mida peab iga protseduuri käigus kontrollima. Ta mainis, et 20. sajandil oli kompuutertomograafia aparaat väike ning inimestel tekkis klaustrofoobia. Aga tänapäeval on ka juba tehtud loomadele kompuutertomografia ning isegi hobustele saad seda protseduuri teha. Röntgeni aparaadid on muutunud väga moodsaks ning patsiendil on väga mugav olla, sest ta ise ei pea liigutama, vaid tema jaoks pannakse paika nii laud, kus ta lamab kui ka masinaga "sõidetakse" sinna kuhu on vaja.
Foto: Minna-Maria Lass |
Enne seda õppepäeva ei teadnud ma eriti, mis tähtsus on radioloogial, aga peale seda loengut laienes minu silmaring märgatavalt ning ma hakkasin hindama seda, et radioloogia on väga tähtis meditsiinis ning uuringutes, mida on vaja patsientide peal läbi viia.