teisipäev, 3. aprill 2018

Farmakoloogia

Õppepäev toimus Biomeedikumis ning õppejõud olid doktor Katrin Põld ja doktor Malle Kuum. Õppepäev koosnes ainult loengutest ning me käsitlesime teemasid, mis puudutasid farmakoloogiat.

Doktor Malle Kuum rääkis meile farmakoloogia (ehk teadus raviainetest) ajaloost. Sain teada, et farmakon on ravim, mis on manustatud õiges koguses. Kui inimene võtab seda liiga suures koguses, siis hakkab see mõjuma inimorganismile kui mürgina. Farmakoloogia ülesanded on haigusi ennetada ja neid ravida, ravimite toksilisuse selgitamine elanikkonnale nende kaitseks. Farmakoloogia ei tegele haiguste ravimisega, ravimite valmistamisega (farmaatsia on ravimite valmistamine), ning ravimite müümisega (sellega tegelevad ravimifirmad). Sain teada huvitavaid fakte: esimesed kirjalikud teated ravimite kohta ulatuvad 5-6 tuhande aasta taha, Ebersi papüürusel oli 800 retsepti ja 80 ravimtaime kirjeldused.

Doktor Katrin Põld rääkis meile peamiselt ravimitest ja nende kasutamisest. Ravim/raviaine on igasugune keemiline või bioloogiline aine, mis organismi viiduna muudab selle talitlust. Ravim ei ole toidulisandid, loodustooted ja meditsiiniseadmed. Retseptiravimite reklaam on lubatud ainult arstidele. Raviainete liigid: looduslikud ravimid, poolsünteetilised ravimid (heroiin e diatsetüülmorfiin), sünteetilised ravimid ja bioloogilised ravimid. Prekliiniline uuring on raviaine esmane testimine. Samuti arutasime, kas ravimite müük tanklates on mõistlik või mitte. Peale pikka arutelu jõudsime järeldusele, et tanklates ei tohiks müüa ravimeid, sest siis kaoks ära igasugune kontroll ravimite ostmise üle (kes neid ostavad). Doktor Põld andis meile ka samal teemal artikli, mille me lugesime läbi.

Õppepäev oli silmaringi laiendav ning nüüd ma tunnen ennast kindlamalt ravimite võtmisel ning nendega tegelemisel. Sain teada, et Tartu on eksperimentaalse farmakoloogia sünnikoht. 1847. aastal asutas prof Rudolf Buchheim enda kulul laboratooriumi ning Oswald Schmiedeberg oli tänapäevase farmakoloogia rajaja, ta asutas esimese farmakoloogia alase teadusajakirja.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar