teisipäev, 6. veebruar 2018

Pediaatria

Õppepäev toimus lastekliinikus ning õppejõud oli meil doktor Heili Varendi. Õppepäeva vältel rääkisime me ainult klassiruumis, sest gripi ohu tõttu ei lastud meid maja peale kõndima. Teine õppejõud doktor Noormets pidi ka meile rääkima lastehaigustest, aga ta ei jõudnud üldse kohalegi.

Peamiselt käsitlesime me teemasid, mis on seotud sünnitamisega ning millised haigused võivad tekkida sellel perioodil. Huvitav fakt: 2015. aastal sündis maailmas iga 4,3 sekundi tagant üks laps. Kõige väiksem enneaegne vastsündinu kaalus alla 0,5 kg, ta jäi elama. Kaelkirjaku vastsündinu kaalub 48 kg ning ta on võimeline jooma 30 sekundi jooksul 4 liitrit piima (rasvasisaldusega 16%). Rääkisime sellest, milline tähtsus on rinnapiimal vastsündinule. Rinnapiim on kui valuvaigisti vastsündinule ning see sisaldab tüvirakke. Kui keegi tahab osta rinnapiima, siis liitri hind jääb u 120 euro kanti.

Sain teada, et lapsi, kellel oli kilpnäärme alatalitlus kutsuti idiootideks (mitte väga kaua tagasi). Ajaline ehk neonatus maturns (ladina keeles) on vastsündinu, kes on sündinud 37-41 nädalal.

Sain teada kaks uut mõistet. Postnataalne on sünnijärgne ning prenataalne on sünnieelne. Hapnikunälgus on asfüksia, sellist mõistet ei teadnud ma enne. Doktor Heili Varendi rääkis põnevalt, aga ma oleksin tahtnud kuulata ka doktor Noormetsa.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar