teisipäev, 14. november 2017

Sisehaigused

Õppepäev toimus 14. novembril ning seda loengut viisid läbi neli inimest ning see toimus sisehaiguste kliinikus, mis asub Tartu Ülikooli Kliinikumis. Õppepäeva teemaks olid sisehaigused. Õppejõud olid professor Margus Lember, reumatoloog Annika Valner, endokrinoloog Svetlana Matjus ja gastroenteroloog Riina Salupere.
Esimesena rääkis meile prof Margus Lember. Ta tutvustas meile sisekliinikut, kus töötab (hetkel) 163 töötajat, ning on 90 voodit ja aastas on umbes 3600 haiget. Samuti lisas prof Lember seda, et millega tegeleb üldse sisekliinik ja rääkis lühidalt selle tööst.
Järgmisena rääkis reumatoloog Annika Valner erinevatest reumaatilistest haigustest ja näitas nendest pilte. Sain teada seda, et maailmas põeb 10%-20% elanikkonnast reumaatilisi haiguseid (mis on päris suur protsent) ning seda, et podagra hõlmab ühte liigest.
Kolmas õppejõud oli endokrinoloog Svetlana Matjus, kes oli väga rõõmsameelne ning rääkis sisenõrenäärmete haigustest ja süvendatult diabeedist. Eestis on diabeetikuid umbes 10%, aga Soomes on kõige rohkem diabeedihaigeid. Sain teada, et insuliini avastasid Frederick Banting ja Charles Best 1921. aastal ja nad said selle eest Nobeli preemia. Esimene patsient, kes sai insuliiniravi oli Leonard Thompson 1922. aastal.
Viimasena rääkis meile gastroenteroloog Riina Salupere seedeekstrakti haigustest. Sain teada, et helikobakter tekitab elutegevusega mao limaskestas põletikku. Ta lasi ka klassis ringi käima kapselendoskoobi, millega saab teostada sondeerimist. See on suhteliselt uus vahend ning säästab inimest „mõõganeelamisest“. Ta näitas veel meile slaidi, kus olid erinevad ravimid, millega saab leevendada või ravida seedeekstrakti haiguseid. Meelde jäi Omeprasool, mis on ravim kõrvetistele. See loeng andis palju elulisi fakte ning avardas minu silmaringi päris jõudsalt. Mulle meeldis see, et õppejõud tõid näiteid elust ja tegi teksti kuulamise huvitavamaks.
Picture
Foto: Minna-Maria Lass


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar