teisipäev, 28. november 2017

Stomatoloogia


Õppepäev 28.11.2017 toimus Tartu Maarjamõisa Kliinikumis ja loengut andis meile stomatoloog Silvia Russak. Loengu alguses jagas õppejõud meile flaiereid, mis olid väga informatiivsed ning need räägivad hambahoolduse põhitõdedest. Stomatoloogia on arstlik eriala, mille juures ravitatakse suuõõne, sealhulgas hammaste ja näolõualuude haigusi.
Ta juhatas teema sisse ja praktiliselt kohe läksime vaatama erinevaid õpperuume. Ühes õpperuumis olid neljanda kursuse tudengid, kus nad tegid praktilist tööd. Teises õpperuumis nägime mannekeene, mille peal saab harjutada.


Foto: Minna-Maria Lass
Sain teada, et stomatoloogia osakonna asutaja oli Valter Hiie ja see avati 1941. aastal. Eestis on umbes 1200 hambaarsti ja kolmandik neist töötab välismaal, kusjuures Tartu Ülikooli hambaarstiteaduse diplom kehtib Euroopa Liidus. Russak rõhutas, et hambaarsti eriala on perspektiivne ning see ühtib minu arvamusega, sest ega inimestel ei kao kaebused oma hammaste kohta ära ehk tööd jagub ka tulevikus. Üllatavad faktid olid järgmised: 73% kuni 18-aastastel on kaariest ning osa inimesi peseb oma hambaid kord nädalas.
Loengus käsitlesime veel erinevaid stomatoloogilisi haiguseid, nt puudulik amelogenees, emaili hüpoplaasia, fluoroos (laigulised hambad), kaaries. Õppejõud rõhutas suitsetamise kahjulikkust ning tõi enda esitluses välja pilte, mis juhtub regulaarsete suitsetajatega. Pildid olid üsna kohutavad, aga need süvendasid minu põhimõtet, et suitsetamisel pole mingit mõtet.
Minu arvates oli loeng väga päevakajaline, sest hambad on meil kõigil olemas ja nende eest peab regulaarselt hoolt kandma.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar